"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie."

- Paulo Coelho

Budynek jest położony na obrzeżu Parku Miejskiego im. Gabriela Narutowicza po stronie północno-wschodniej miasta, w sąsiedztwie znajduje się ZSS, ZST, PUP.

Budynek, w którym mieści się obecnie Placówka, jest trzykondygnacyjny. W części piwnicznej znajdują się pomieszczenia pomocnicze (magazynowe, pralnia, kotłownia, skład opału; parter zajmują pomieszczenia administracyjno-biurowe, pokoje wypoczynkowe, pokój cichej nauki, pokój odwiedzin/gościnny, aneks kuchenny (dla dzieci młodszych), pokój zajęć terapeutycznych, węzły sanitarne, jadalnia i kuchnia główna; pierwsze piętro to pokoje sypialne wychowanków, węzły sanitarne, pokój dziecka chorego z węzłem sanitarnym, pokój wychowawców, 2aneksy kuchenne. Placówka posiada odpowiednio wyposażone, nowoczesne pomieszczenia m.in. pokoje właściwie oświetlone, o powierzchni zapewniającej swobodne korzystanie z wyposażenia i z możliwością przechowywania w nich rzeczy osobistych każdego dziecka (wyposażone są w odpowiednie meble, sprzęty w zależności od jego potrzeb). Wychowankowie realizują obowiązek szkolny w ZST, ZSS, Szkole Podstawowej  Nr 2, Gimnazjum Publicznym. Na terenie Placówki prowadzone są zajęcia specjalistyczne, zajęcia związane z organizacją czasu wolnego i terapeutyczne. Wychowaniem i opieką nad dziećmi zajmuje się kadra pedagogiczna, psycholog, pracownik socjalny, instruktorzy terapii zajęciowej. Na terenie Placówki jest również nowoczesna, dobrze wyposażona kuchnia z zapleczem magazynowym i jadalnią, gdzie wykonywane są posiłki dla wychowanków.